Комітет ВР підтримав законопроєкт про добровільний військовий облік жінок
З 1 жовтня жінки, які мають відповідні професії, повинні стати на військовий облік. У списку – 14 спеціальностей. Проте, до кінця року за невиконання наказу штрафи не передбачені, розповів юрист Міноборони Володимир Смілка Суспільному.
Виданий торік наказ Міноборони №313 значно розширив список професій, з якими жінки мають ставати на військовий облік. Проте до нього внесли зміни, і нині у ньому лишилося 14 спеціальностей. Втім, взяття на військовий облік – це не мобілізація.
Юрист Міністерства оборони Володимир Смілка говорить: на військовозобов’язаних жінок розповсюджуються такі ж самі обмеження, що і на чоловіків. Зокрема, вони не можуть виїздити за кордон під час воєнного стану.
«Оскільки ми наближаємося до стандартів НАТО, ми ідемо до них не тільки у зброї, але і в обліку військовому. Цей облік однаковий як для жінок, так і для чоловіків. Вони збирають необхідні документи й звертаються до керівника свого підприємства, направляються у територіальні центри комплектування», – пояснив він.
Документи, які необхідні для взяття жінок на військовий облік, також не відрізняються. Це паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтва про шлюб та народження дітей, диплом і довідка з місця роботи із зазначенням спеціальності. Штрафувати за невиконання наказу до кінця року жінок не будуть, каже юрист.
«Кожна жінка, яка закінчує навчальний заклад за відповідною спеціальністю, здобула якийсь фах. За цим фахом, якщо він передбачений в наказі, вона зобов’язана з’явитися в територіальний центр комплектування для взяття на облік. Якщо жінка працює за таким фахом, але не має відповідної освіти, вона також може направлятися роботодавцем на військовий облік», – сказав він.
Нині, говорить Володимир Смілка, Міноборони досліджує, чи треба робити окремий облік для жінок та як організувати медкомісію. Тож варто очікувати на законодавчі зміни.
Що кажуть в Мінобороні
На своїй сторінці у Фейсбуці заступниця Міністра оборони Ганна Маляр написала, що Міноборони вже розробило і передало до Верховної ради пропозиції щодо змін до законодавства про військовий облік жінок.
«Ще раз нагадую – йдеться про ДОБРОВІЛЬНУ постановку на військовий облік. Нагадаю, що з 2014 року жодна жінка примусово на фронт не потрапила – лише за її згодою», – написала Маляр.
За її словами, зараз у державі немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку. Разом із тим, в армії є потреба у фахівцях з медицини, радіотехніки, харчових технологій.
Комітет Ради 5 вересня підтримав законопроєкт про добровільний військовий облік жінок. Якщо Верховна Рада до 1 жовтня не встигне проголосувати у другому читанні та ухвалити цей закон, то терміни запровадження обліку перенесуть, і з 1 жовтня обмежень на виїзд жінок із країни не буде.
Commentaires